OPPOsite

Wystawa towarzysząca konferencji

Szachrajki, łobuzy, pasożyty

/ Jerzy Kosałka (ur. 1955 Będzin)

Malarz, twórca instalacji i obiektów, performer. Współzałożyciel i aktywny członek legendarnej grupy LuXuS. Jego "Bitwa pod Kobłuckiem" na papierze pakowym z 1986 roku była reprodukowana w podręczniku do języka polskiego III klasy gimnazjum. Autor słynnego logotypu Cosał-Ca i Cosał-Ca Menthol, nawiązującego do stylistyki popularnego napoju gazowanego. Otrzymał szereg wyróżnień, brał udział w dziesiątkach wystaw indywidualnych i zbiorowych. Ironia, brak ideologicznego zadęcia oraz wysmakowane poczucie humoru tego twórcy przekładają się na jego prace i wystąpienia, balansujące na granicy absurdu, magii i komentarza do aktualnej społeczno - politycznej sytuacji. Jako performer stawiał pomnik Krasnala Ogniomistrza (BWA Awangarda 2008), prezentował polskie kuratorki jako tancerki klubu go-go w Berlinie (Zero Gallery, 2008), zamieniał Coca Colę w wino (BWA Awangarda 2010). W ramach "Szachrajek, łobuzów i pasożytów" wystąpi w prestidigitatorskim duecie z Jiřím Surůvką.


/ Cecylia Malik (ur. 1975 Kraków)

Malarka, fotografka, performerka. Od 2007 roku wraz z Rozalią Malik tworzy zespół Negradonna. Współprowadzi Mały Klub Bunkra Sztuki. W 2009 roku zaprzyjaźniła się z bezdomnym Panem Janem, który zajmował nielegalnie domek działkowy niedaleko jej zamieszkania. W ogródku zorganizowała wernisaż swoich prac, a rok później, gdy Jan zmarł urządziła w tym samym miejscu koncert poświęcony jego pamięci. Od 25 września 2009 codziennie, przez okres jednego roku wspinała się na różne drzewa. Działanie inspirowane było książką "Baron Drzewołaz" Italo Calvino. W 2011 razem z Kolektywem Modraszek zorganizowała serię manifestacji w obronie krakowskiego Zakrzówka. Dzięki wspólnej akcji udało się udaremnić budowlane plany developera w tym miejscu, które służy jako miejsce wypoczynku i rekreacji wielu krakowian. Działania Malik odnoszą się do konkretnych sytuacji życiowych, z którymi ma do czynienia i polegają na aktywizacji lokalnych środowisk w celu ochrony jej partykularnych interesów.


/ Arek Pasożyt

Malarz, fotograf, performer. Aktualny lider i współzałożyciel Grubej Najgorszej, działającej od 2006 roku nieformalnej, kontestującej układy galeryjno - kuratorskie grupy, skupiającej w swoich szeregach debiutujących twórców podejmujących krytykę instytucjonalną. W 2010 roku w ramach działania "Pasożyt" w toruńskim CSW powołana została Bojówka, której zadaniem było uprawianie miękkiej dywersji i sabotażu w trakcie wernisaży wystaw. Bojówka składała się z ochotników nie zajmujących się sztuką na co dzień. Do indywidualnych działań Arka Pasożyta należały między innymi akcje kopiowania obrazów słynnych malarzy (Lucjan Freud, Gerhard Richter, Luc Tuymans, Damien Hirst, ...) w ramach cyklu "Malarstwo pasożytnicze" z lat 2010 -2011. W 2010 roku powstał "Manifest pasożytniczy", określający ideologię działań artysty-pasożyta. W jego myśl, od ponad roku Arek Pasożyt "squotuje" galerie sztuki w różnych miastach zamieniając je w miejsca swego zamieszkania i żywicieli jednocześnie. Mieszkając przez miesiąc w Studio BWA Arek przeprowadza akcję "Casting na Samicę Pasożyta", której celem jest próba dalszej reprodukcji powyższej idei funkcjonowania w środowisku sztuki.


/ Aleka Polis (ur. 1974, Katowice)

Autorka prac wideo, animacji komputerowych, fotografii. Od 2004 roku, z Ewą Majewską tworzy filmy dokumentalne jako Syreny TV. Jej indywidualna twórczość osadza się w krytycznym przepracowaniu kategorii genderowych i ich politycznych uwikłań. Jedna z jej najbardziej znanych prac - tryptyk wideo "Bestiarium podświadomości" (2003-2004) analizowana jest najczęściej w kontekście abjectu Julii Kristevy i odnosi się do lęków wiązanych z kobiecą cielesnością. Inna jej praca - "Wartopia" (2005-2006) polegała na odtworzeniu w formie wizualizacji i grafik komputerowych dwóch niezrealizowanych totalitarnych projektów (hitlerowskiego i stalinowskiego) całkowitej przebudowy Warszawy. Współpracuje z portalem dedykowanym sztuce współczesnej Obieg.pl, gdzie zamieszcza relacje wideo z imprez kulturalnych jako obieg.tv. W 2010 roku Aleka Polis po raz pierwszy zaprezentowała swoją pracę "Trickster", który będzie można również zobaczyć w Studio BWA.


/ Jiří Surůvka (ur. 1961 Ostrawa)

Malarz, twórca instalacji i obiektów, performer. Wykładowca na Katedrze Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Ostrawie. W 1984 stworzył grupę muzyczną Up to the Mines. W drugiej połowie lat 80. wraz z kuzynem Petrem Lysáčkem występowali jako performerzy na festiwalach rockowych. W 1992 roku przystąpił do grupy muzyczno - kabaretowej The Lozinski Support Band, a od 1994 do 1997 organizował co roku Festiwal Sztuki Akcji Malamut w Ostrawie. Od 1998 wraz z przyjaciółmi tworzy kabaret "Powrót Mistrzów Rozrywki" ("Návrat mistrů zábavy"). W 2001 roku reprezentował Czechy na Biennale w Wenecji. W Studio BWA wystąpi w duecie z Jerzym Kosałką.