OPPOsite

Wystawa towarzysząca konferencji

Szachrajki, łobuzy, pasożyty

Artyści: Jerzy Kosałka / Cecylia Malik / Arek Pasożyt / Aleka Polis /
Jiří Surůvka

kuratorzy: Patrycja Sikora i Piotr Stasiowski

wernisaż: 26 października (środa) 2011 r., godz. 20.00
miejsce: Studio BWA, ul. Ruska 46a (w pasażu, II p), WrocławDziałania, pokazy dokumentacji i prac w Studio BWA w ramach wydarzenia "Szachrajki, łobuzy, pasożyty" skupiają się wokół dyskusyjnej figury artysty - trickstera. Przygotowując otwartą formułę pokazu doszliśmy do wniosku, że budowanie "twardej" wystawy, czy "przeźroczystej" ekspozycji, oscylującej wokół tego problemu jest nie tyle bezcelowe, co wręcz nie na miejscu. Współtworząc artystyczny program instytucji kultury budżetowanej z pieniędzy podatników siłą rzeczy stajemy po "ciemnej stronie mocy". Instytucja to bodaj najmniej sprzyjające miejsce dla działań wywrotowych twórców, których sztuka ma żywo reagować na społeczne dyskursy. Zamykanie takiej formy aktywności w białej galeryjnej kostce, separowanie jej od naturalnego kontekstu ludzkiej interakcji petryfikuje ją i unieskutecznia. Nawet jeśli Studio nie jest do końca klasyczną, muzealną kostką, to ramy, które stwarza, działając pod egidą miejskiego magistratu, mogą stać się istotnym mentalnym ograniczeniem dla rzeczywistego charakteru działań artystów.

Z jednej strony mamy więc świadomość pewnego konfliktu interesów w zaistniałej materii. Z drugiej jednak, sądzimy, że podejmując finezyjną grę na znaczeniach jakie ten konflikt generuje, będziemy mieli możliwość unaocznić charakter i stopień skomplikowania tego typu relacji.

Do udziału w pokazie zaprosiliśmy naszym zdaniem jednych z najciekawszych twórców podejmujących w ostatnich latach strategie tricksterskie w sztuce. W różny sposób, na bazie odmiennych doświadczeń odnoszą się oni do możliwości prezentacji swojej działalności w Studio BWA. Sytuacja, w której się znaleźli jest w istocie podwójnie ramowana. Po pierwsze poprzez udział w pokazie w instytucji sztuki, po drugie, ze względu na konferencję, której pokaz towarzyszy. "Strategie trickstera w praktyce artysty i kuratora" - międzynarodowa konferencja zorganizowana w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego w dniach 26-27 października 2011 roku będzie okazją do próby analizy tej sytuacji. W tym miejscu chcielibyśmy jednocześnie podziękować Pani Profesor Annie Markowskiej za możliwość współudziału w takiej formie w programie konferencji, jak również artystom za ich twórcze zaangażowanie się w pokazie w Studio BWA.

Patrycja Sikora i Piotr Stasiowski - kuratorzy


Cecylia Malik, 344 Drzewo, Bukszpan, 03 09 2010, ul. Wadowicka