OPPOsite

Międzynarodowa konferencja

Sustainable art – sztuka wobec potrzeby zrównoważonego rozwoju

Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Wrocławski i Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata, Warszawa

Instytut Historii Sztuki
ul. Szewska 36, 50– 139 Wrocław, 20– 21 listopada 2013
sala 309 – trzecie piętro



PROGRAM KONFERENCJI


Rejestracja i odbiór materiałów konferencyjnych: środa i czwartek od 8.30  na trzecim piętrze

Program konferencji (*PDF)
Conference Agenda (*PDF)


Środa 20 listopada
8.50 Powitanie i oficjalne otwarcie

PANEL I: Partycypacja społeczna
moderacja: Anna Markowska (Uniwersytet Wrocławski)
9.00– 9.20 Mateusz Salwa (Uniwersytet Warszawski), Ogród jako sustainable art
9.20 – 9.40 Michał Kępski (Uniwersytet Adama Mickiewicza, Poznań), Zrównoważona przeszłość w ekomuzeum
9.40 – 10.00 Sofia Ponte (Uniwersytet w Porto),  Muzealizacja sztuki użytkowej
10.00 – 10.20 Micaela Deiana (Uniwersytet w Sassari), Współczesne muzeum artystyczne wobec zrównoważonego rozwoju pomiędzy uczestnictwem a nową instytucjonalizacją
10.20 – 10.40 Helena Postawka–Lech (Uniwersytet Jagielloński, Kraków), Koncepcja Miasta Ogrodu  Ebenezera Howarda w świetle założeń zrównoważonego rozwoju. Teoria i współczesność
10.40 – 11.00 Magdalena Lange(Uniwersytet Jagielloński, Kraków), Czy naprawdę “wszystko mamy w genach”? O współdziałaniu sztuki i biotechnologii
11.00 – 11.20 dyskusja i przerwa na kawę

moderacja: Albert Coers (Uniwersytet Sztuki i Projektowania, Karlsruhe)
11.20 – 11.40 Esra Yildiz (Uniwersytet Techniczny w Stambule),  Zrównoważony rozwój, społeczna partycypacja a sztuka współczesna w Turcji
11.40 – 12.00 Joanna Rose (Uniwersytet Techniczny, Drezno), Street art w Reykjaviku jako środek regenerujący i odmładzający miasto 
12.00 – 12.20 Reiner Maria Matysik (Uniwersytet Techniczny w Brunszwiku), Gdy rzeka staje się obłokiem – prezentacja własnej pracy artystycznej w ramach  Emscherkunst 2013
12.20 – 12.50 dyskusja
12.50 – 14.00 LUNCH

PANEL II: Odpowiedzialność i umiar
moderator: Esra Yildiz (Uniwersytet Techniczny w Stambule)
14.00 – 14.20 Rebecca Lilianne Wichmann (Uniwersytet Europejski, Sankt Petersburg), Zrównoważony rozwój a utopia: “wrażliwy” rozmach przestrzenny
14.20 – 14.40 Natalia Krawczyk (Uniwersytet Wrocławski) Elektryczny jeździec
14.40 – 15.00 Karolina Rajna (Uniwersytet Wrocławski), Asamblaż, recycling, sztuka z odpadków a problem zrównoważonego rozwoju
15.00 – 15.20 Dorota Kutyła (Uniwersytet Warszawski), Piękny świat Johna Ruskina
15.20 – 15.40 Laura Gieser (Uniwersytet w Paderborn), Regeneracja sztuki konceptualnej jako sustainable art
15.40 – 16.00 Jean–François Paquay (Katolicki Uniwersytet w Louvain), “Portager”(przenośny przydomowy ogródek wawrzywny)
16.00 – 17.10 dyskusja i przerwa na kawę

PANEL III: Regeneracja i wzajemne relacje
moderatorzy: Jean Francois Paquay (Katolicki Uniwersytet w Louvain) /Magdalena Lange (Uniwersytet Jagielloński)
17.10– 17.30 Zoryana Hnetsko (Akademia Sztuk Pięknych, Lwów), Eco– design a zrównoważony rozwój
17.30 – 17.50 Lisa Paul Streitfeld (AICA,Berlin) Czy zrównoważone  projekty społeczne podkreślające jedność społeczeństwa są w stanie przezwyciężyć sporny charakter sukcesu?
17.50 – 18.10 Albert Coers (Uniwersytet Sztuki i Projektowania, Karlsruhe), Często podróżujący samolotami artyści i ich prowizoryczne tratwy: o własności, produkcji i transporcie w sztuce współczesnej
18.10 – 18.30 Ewa Wójtowicz (Uniwersytet Artystyczny, Poznań), Figura doppelgängera. Zrównoważenie sztuki w procesie różnorakich praktyk
18.30 – 18.50 Agnieszka Jankowska–Marzec (Akademia Sztuk Pięknych, Kraków), Nie tylko meble ze śmieci: projektowanie zrównoważone na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych
18.50 – 19.10 Magdalena Zięba (Uniwersytet Wrocławski),  Wystawa “Beyond Green: Toward a Sustainable Art” – pomiędzy sztuką a umiejętnością zrównoważonej ekspozycji 
19.10 – 19.30 Małgorzata Micuła (Uniwersytet Wrocławski), O sadzeniu i pielęgnacji, budowaniu i współpracy. Artysta jako altruista
19.30 – 19.50 Joanna Filipczyk (Muzeum Śląska Opolskiego, Opole),  W poszukiwaniu narodowej równowagi
19.50 – 20.00 dyskusja
20.30 otwarcie wystawy przykonferencyjnej w galeriiStudio BWA, ul. Ruska 46a/13 (kurator: Patrycja Sikora). Po wernisażu– nieoficjalne spokanie w pobliskim  pubie Niskie Łąki  (ul. Ruska 46 c).

Czwartek 21 listopada

Suplement: Z punktu widzenia artystów

moderatorzy: Magdalena Worłowska (Uniwersytet Wrocławski) i Patrycja Sikora (Galerie BWA, Wrocław)
9.00 – 10. 30 Sylvie & Krzysztof  Derdaccy (Fundacja Europejskie Centrum Ziemi), Leszek Golec (Orońsko), Milan Kohout (Boston, MA), Piotr C. Kowalski & Joanna Janiak (Poznań), Cecylia Malik, grupa „Wał” (Kijów)

PANEL IV: Integralność środowiska (lokalne a globalne)
moderator: Zoryana Hnetsko (Akademia Sztuk Pięknych, Lwów)

10.30 – 10.50 Dean Chatwin (Uniwersytet Tasmański), Rzeka bez końca: badanie potencjału wodnego jako łącznika między domem a środowiskiem naturalnym 
10.50 – 11. 10 Xela Batchelder  (Uniwersytet Drexela, Filadelfia), RAIR– nowa pilotażowa rezydencja artystyczna w Filadelfii, nastawiona na sztukę ekologicznego i ekonomicznego zrównoważenia 
11.10 – 11.30 Maciej Oleński (Wydział Realizacji Urbanistycznej Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m. st. Warszawy), Duplikacja budynków zabytkowych w okresie odbudowy Warszawy  w latach 1945– 1965 – uwarunkowania urbanistyczne i historyczne oraz wpływ na dzisiejsze kształtowanie śródmieścia Warszawy
11. 30 – 12.20 dyskusja i przerwa na kawę

moderator: Joanna Filipczyk (Muzem Śląska Opolskiego, Opole)
12.20 – 12.40 Marta Gaj (Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków),  Dziedzictwo stylu zakopiańskiego jako wyzwanie zrównoważonego rozwoju w obrębie zjawisk społeczno– kulturalnych regionu Podtatrza
12.40 – 13.00 Bernadeta Stano (Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków) Odbudowa zerwanych więzi. Mariaż sztuki, natury i przestrzeni postindustrialnej
13.00 – 13.20 Zofia Reznik (Uniwersytet Wrocławski), Od niedoboru do nadmiaru – sztuka łapania równowagi  
13.20 – 13.40 Sue Spaid (Maransart, Belgia), Przyszłość environmental art
13.40 – 14.10 dyskusja
14.10 – 15.30 LUNCH
15.30 – 16.30 wspólna sesja fotograficzna (fotografowie: Jerzy Kosalka, Wacław Ropiecki) na malowniczym tle Wrocławia i jego zabytków oraz zieleni; trasa przechadzki oraz oprowadzanie: Małgorzata Micuła oraz Zofia Reznik, doktoranki Uniwersytetu Wrocławskiego.